No 12. septembra “Veselības centrs 4” filiāļu vakcinācijas kabinetos būs pieejamas pielāgotās Covid-19 Comirnaty un Spikevax vakcīnas

12. septembris, 2022.

No 12. septembra “Veselības centrs 4” filiāļu vakcinācijas kabinetos būs pieejamas pielāgotās Covid-19 Comirnaty un Spikevax vakcīnas

Pielāgotās vakcīnas “Comirnaty Original/Omicron BA.1” un “Spikevax Bivalent Original/Omicron BA.1” ir paredzētas personām no 12 gadu vecuma, kuras saņēmušas vismaz primāro vakcināciju pret Covid-19. Pielāgotās vakcīnas ir oriģinālo vakcīnu “Comirnaty” (Pfizer/BioNTech) un “Spikevax” (Moderna) izmainītas versijas, kas paredzētas aizsardzībai gan pret omikrona apakšpaveidu BA.1, gan pret oriģinālo SARS-CoV-2 vīrusu.

Kā pieteikties vakcinācijai pret Covid-19 ar pielāgotajām vakcīnām?


Pieteikties vakcinācijai var, zvanot uz klientu apkalpošanas tālruni  67847498 vai arī elektroniski portālā manavakcina.lv .

Sarakstu ar “Veselības centrs 4” vakcinācijas kabinetiem iespējams skatīt šeit: https://www.vakcinejies.lv/lv/covid-19-vakcinacija/vakcinacijas-punkti

Kad vakcinēties ar pielāgoto vakcīnu?

  • Trīs mēnešus pēc pēdējās oriģinālās vakcīnas saņemšanas personām no 65 gadu vecuma un imūnsupresētām personām.
  • Sešus mēnešus pēc pēdējās oriģinālās vakcīnas saņemšanas visiem pārējiem iedzīvotājiem.
  • Četrus mēnešus pēc pārslimošanas ar Covid19.


Kā darbojas pielāgotās vakcīnas?

  • Pielāgotās vakcīnas darbojas tāpat kā oriģinālās Covid19 vakcīnas.
  • Abas pielāgotās vakcīnas sagatavo cilvēka organismu aizsardzībai pret Covid19 infekciju. Katra vakcīna satur par ziņneša RNS (mRNS) dēvētu molekulu, kurā ir “instrukcijas” oriģinālā vīrusa celma un omikrona apakšpaveida BA.1 pīķa proteīna veidošanai.
  • Šis proteīns atrodas uz SARSCoV-2 vīrusa virsmas, un vīrusam nepieciešams, lai iekļūtu organisma šūnās. Pīķa proteīns dažādiem vīrusa paveidiem var atšķirties. Vakcīnu pielāgošanas mērķis ir nodrošināt plašāku aizsardzību pret Covid-19.
  • Pēc vakcīnas ievadīšanas dažas organisma šūnas nolasa mRNS “instrukcijas” un īslaicīgi veido pīķa proteīnu. Pēc tam personas imūnā sistēma atpazīst šo proteīnu kā organismam nepiederošu un sāk nodrošināt aizsardzību pret to veido antivielas un aktivē T šūnas (baltās asins šūnas).
  • Ja vakcinētā persona vēlāk saskaras ar SARSCoV-2 vīrusu, imūnā sistēma atpazīst uz vīrusa virsmas esošo pīķa proteīnu un ir gatava pret to aizstāvēties.
  • Antivielas un imūnās šūnas var pasargāt no Covid19 slimības, darbojoties kopā, lai nogalinātu vīrusu, tādējādi neļaujot vīrusam nonākt organisma šūnās un iznīcinot inficētās šūnas.
  • Vakcīnas sastāvā esošais mRNS nepaliek organismā, bet tiek noārdīts neilgi pēc vakcinācijas.

 

* Atsauce uz pirmavotu: Zāļu valsts aģentūra

www.zva.gov.lv/lv/publikacijas-un-statistika