No holeras pasargās vakcīna

07. augusts, 2023.

No holeras pasargās vakcīna

Vakcīna pret holeru visbiežāk nepieciešama cilvēkiem, kuri dodas uz vietām, kur pastāv augsts risks saslimt ar šo bīstamo zarnu infekcijas slimību. Ar holeru saslimst no piesārņotas pārtikas, ūdens un citiem dzērieniem. Holera norit ar stipru caureju, vemšanu, muskuļu krampjiem, drudzi vai ķermeņa temperatūras pazemināšanos, šķidruma zudumu organismā. Holeru izraisa baktērija Vibrio cholerae (V. cholerae).

Holera ir akūta zarnu infekcija, kam piemīt spēja izplatīties pandēmiski ­- tā periodiski izplatās, aptverot daudzas valstis un izraisot lielu mirstību.

Mūsdienās tūkstošiem holeras gadījumu ik gadu tiek reģistrēti Āfrikā, Āzijā un Dienvidamerikā, atsevišķi gadījumi arī Eiropā. To izcelsme tropiskās valstīs (Āfrikā u.c.) bieži saistīta ar spēcīgu lietusgāžu radītajiem plūdiem.

Visbiežāk ar holeru saslimst vasarā, bet var saslimt arī jebkurā citā gadalaikā. Iekļūstot tievās zarnas sārmainajā vidē, holeras ierosinātājs vairojas un izdala toksiskas vielas, kuras izraisa pārmaiņas zarnās un organisma intoksikāciju. Biežās caurejas dēļ cilvēks zaudē daudz šķidruma - rodas organisma dehidratācija (atūdeņošanās), kas rada smagus asinsrites un vielmaiņas traucējumus. Inkubācijas periods ilgst 1 - 5 dienas. Slimība sākas ar caureju, kas pakāpeniski kļūst biežāka, izkārnījumu daudzums palielinās. Ļoti drīz izkārnījumi zaudē parasto izskatu, tie kļūst līdzīgi rīsu novārījumam. Rodas nespēks. Vēlāk pievienojas vemšana. Smagos gadījumos ķermeņa t° krītas, sākas krampji, apziņas traucējumi. Ļoti raksturīgs ir holeras slimnieka izskats: sejas panti asi, acis iekritušas, balss neskanīga, āda zilgana, stipri krokaina. Ja slimniekam tiek laikus sniegta medicīniskā palīdzība, tas izveseļojas 5 - 20 dienās.

Dukoral” – vakcīna pret holeru

“Dukoral” ir iekšķīgi lietojama inaktivēta pretholeras vakcīna suspensijas un putojoša pulvera formā.

Dukoral” satur nelielu daudzumu inaktivētu (nedzīvu) baktēriju, kas izraisa holeru, un holeras toksīna fragmentu, ko sauc par “B apakšvienību”. Kad cilvēks saņem vakcīnu, imūnsistēma atpazīst tajā esošās nedzīvās baktērijas un toksīna fragmentu kā svešus un izstrādā pret tiem antivielas. Ja vēlāk baktērijas (no piesārņotas pārtikas vai dzēriena) nonāk vakcinētas personas zarnās, antivielas spēs novērst baktēriju un to toksīnu piesaistīšanos zarnu sieniņām un nonākšanu organisma šūnās.

Īsumā par vakcīnu:

Cena: 53 EUR

 • paredzēta pieaugušajiem un bērniem no divu gadu vecuma;
 • no divu līdz sešu gadu vecuma jāsaņem trīs devas ar nedēļas intervālu (nepieciešams ārsta nosūtījums);
 • no sešu gadu vecuma jāsaņem divas devas ar nedēļas intervālu;
 • SVARĪGI! Jāizvairās no ēšanas un dzeršanas vienu stundu pirms un vienu stundu pēc vakcinācijas;
 • nelietot kopā ar citām vakcīnām (dienu iepriekš vai nākamajā dienā var veikt vakcināciju);
 • ārstēšanas kurss ir jāpabeidz vismaz vienu nedēļu pirms iespējamās saskarsmes ar holeru;
 • lai nodrošinātu nepārtrauktu aizsardzību pret holeru, ir ieteicama vienreizēja revakcinācija divu gadu laikā pieaugušajiem un bērniem no sešu gadu vecuma un sešu mēnešu laikā divus līdz sešus gadus veciem bērniem.

Dukoral” vakcīna pieejama “Veselības centrs 4” Vakcinācijas dienesta filiālēs (ierobežotā daudzumā):

 • “Medicīnas centrs “Akropole Riga””, Maskavas iela 257, Rīga, tālr. 67847723
 • “Medicīnas centrs “Spice””, Lielirbes iela 29, 2.st., Rīga, tālr. 66051813
 • “Medicīnas centrs “Origo””, Satekles iela 2B, 3.st., Rīga, tālr. 67847720
 • “Veselības centrs 4”, K.Barona iela 117, Rīga, tālr. 67847140
 • “Veselības centrs 4”, Baznīcas iela 18, Rīga, tālr. 25418181

Aicinām zvanīt uz konkrēto vakcinācijas punktu, lai uzzinātu, vai vakcīna ir pieejama.

Vairāk informācijas: www.vakcinejies.lv